Skip to main content

Tegoroczny wrzesień to wyjątkowy miesiąc w historii naszej Ojczyzny. To właśnie 10 września rodzina Ulmów została włączona do grona beatyfikowanych Kościoła katolickiego! 

 

To wydarzenie ma bardzo duże znaczenie zarówno w wymiarze religijnym, jak i historycznym. Rodzina Ulmów uosabia bowiem najwyższe wymiary człowieczeństwa, a także idei miłości bliźniego wypływającej z Ewangelii.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji niemieckiej, mimo świadomości grożącego im niebezpieczeństwa, dali oni schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce, ukrywając ich w swoim domu.

24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi weszli do ich domu. Rozstrzelali Józefa i Wiktorię Ulmów, która była wówczas w siódmym miesiącu ciąży. Następnie zamordowali również dzieci. W tym dniu zginęli również ukrywani przez Ulmów Żydzi.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali włączeni do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Natomiast ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r. 10 września cała rodzina została wyniesiona do grona błogosławionych, a my każdego dnia możemy czerpać z ich przykładu realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego w codziennym pielgrzymowaniu.