Skip to main content

26 sierpnia to Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, do której Cudownego Wizerunku 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska dotarła ponad 2 tygodnie temu! To także idealna okazja, aby przekonać się, jak #doMamy podróżowała Wspólnota III, czyli Podgórsko-Wielicka. Zobaczcie tekstowe oraz fotograficzne podsumowanie przygotowane przez korespondentkę z trasy Trójki – Agatę.

Kolejna, już 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska, wyruszyła 6 sierpnia z Krakowa, by sześć dni później znaleźć się w Częstochowie, u Pani Jasnogórskiej. Drugi rok z rzędu pielgrzymowaliśmy w pandemicznej rzeczywistości, co niosło za sobą pewne ograniczenia, szczególnie, co do liczby pielgrzymów we wspólnocie.

Wspólnota 3 Podgórsko-Wielicka, pielgrzymowała z sposób wyjątkowy – grupy połączyły się ze sobą i wędrowały w następujących składach: grupa 17 z grupą 22, grupa 18 z grupą 20, grupa 19 oraz grupa 21 z grupą 23. Łącznie w naszym członie pielgrzymowało ok. 400 osób. Całość koordynował nowy Ksiądz Przewodnik – ks. Paweł Głowacz z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Nowym Prokocimiu, wraz z liczną Bazą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 6 dni Wspólnota III pokonała ok. 150 km, wędrując z Krakowa do Częstochowy, codziennie zbliżając się do Mamy. Trasa przebiegała przez miasta, wsie, pola, lasy, malownicze krajobrazy Małopolski oraz Śląska. Połączenie grup pozwoliło na zintegrowanie się pielgrzymów, nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni, czy nawet sympatii i miłości.

Pogoda w tym roku początkowo nie zachęcała do wybrania się na pielgrzymkowy szlak, część Krakowa i okolicznych miejscowości była zalana, co utrudniało przejście grup, jednak zdeterminowani pielgrzymi bez problemu poradzili sobie z przebrnięciem przez wymagające odcinki. Dzięki Bogu w kolejnych dniach pojawiło się słońce, a warunki do marszu były znakomite. Sporadycznie padał deszcz, jednak pielgrzymi byli przygotowani na każde warunki pogodowe.

W piątym dniu, na postoju za Jaworznikiem, Wspólnotę odwiedził bp. Damian Muskus, który wygłosił dla Nas kazanie.

Kwatermistrzowie spisali się na medal – noclegi miały miejsce głównie w szkołach i remizach, lecz także w prywatnych kwaterach – bardzo dziękujemy za gościnność! Miały miejsce drobne zmiany trasy, ale dzięki pracy porządkowych nikt się nie zgubił i wszyscy szczęśliwie dotarli do celu.

Dzięki pomocy technicznych, każdy mógł usłyszeć piękny śpiew prowadzony przez muzycznych grup oraz modlitwy inicjowane przez księży i siostry zakonne.

Na wszystkie bąbelki na stopach oraz asfaltówkę, rozwiązanie zawsze miała nasza służba medyczna. Ten, kto nie miał już sił na przejście kolejnych kilometrów, mógł liczyć na podwózkę niezastąpionym „Maruderem”.

O pozostawienie po sobie porządku zadbała nasza służba czystości, a o zdjęcia i relacje z trasy – zespół medialny.

Specjalne podziękowania należą się sponsorom, którzy wsparli naszą Wspólnotę nie tylko finansowo, lecz także poprzez dostarczanie wody, artykułów spożywczych oraz opakowań jednorazowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Był z nami także sklepik, gdzie można było kupić podstawowe produkty spożywcze.

Przewodnikiem Trójki był ks. Paweł Głowacz, a za relację z trasy i podsumowanie dziękujemy Agacie Prusak. ❤