Nasza postawa
Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze dziękczynnym i pokutnym. Pragniemy, aby zasługiwała na miano „rekolekcji w drodze”. Dlatego każdy pielgrzym powinien uczestniczyć we Mszy Św., Komunii Św., rozważaniach, modlitwach, konferencjach itp.. Obowiązuje skromny i godny strój. Podczas marszu i na postojach będzie możliwy kontakt z duszpasterzem. Wszyscy księża noszą sutanny a idący na końcu grupy w stułach pełnią funkcję spowiedników. Wskazane jest, aby do Sakramentu Pokuty przystąpić przed wyruszeniem na pielgrzymkę.

W Pielgrzymce uczestniczy każdy, kto :

· akceptuje ściśle religijny charakter pielgrzymki,
· pragnie pogłębiać swoją chrześcijańską formację lub szczerym sercem poszukuje Boga,
· zachowa w czasie pielgrzymki wstrzemięźliwość od picia napojów alkoholowych i palenia tytoniu,
· jest fizycznie przygotowany do przejścia około 30 kilometrów dziennie,
· dokona zapisu, posiada legitymację pielgrzymkową i przypięty znaczek pielgrzymkowy,
· będzie przestrzegał zaleceń księży przewodników i służb pielgrzymkowych.

ZAPISY :
Odbywają się w bazach poszczególnych członów

Organizacja marszu
Organizacją Pielgrzymki kieruje Wydział Koordynacji Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, Kraków, ul. Franciszkańska 3.
Na czele Pielgrzymki stoi Przewodnik Główny wyznaczony przez Księdza Kardynała. Cała Pielgrzymka jest podzielona na grupy prowadzone przez Księży Przewodników. Idziemy prawą stroną drogi, w grupach za znakami grup. Prosimy nie zmieniać grup w trakcie trwania naszej Pieszej Pielgrzymki.
Będąc dla siebie bliscy, zwracamy się do siebie „SIOSTRO”, „BRACIE” i wspomagamy się wzajemnie.

Noclegi
Przewidywane są w stodołach lub we własnych namiotach. Zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu /wyjątek stanowią małżeństwa/. Niedopuszczalne jest samowolne zajmowanie miejsc noclegowych – na teren noclegu nie wolno przychodzić przed przybyciem grupy. Pątnicy powinni zaopatrzyć się w namioty, materace, śpiwory lub grube koce. Na każdym noclegu dbamy o pozostawienie po sobie porządku i serdecznie dziękujemy gospodarzom.

Wyżywienie
Należy zaopatrzyć się w trwałe produkty spożywcze i napoje na całą Pielgrzymkę, również w zapas chleba na pierwszy dzień. Organizatorzy zapewniają na trasie możliwość zakupu chleba, napojów i wody mineralnej. Bezinteresowna gościnność gospodarzy musi być traktowana ze szczególną wdzięcznością.

Transport bagaży
Każda grupa posiada do dyspozycji samochód przewożący bagaże na miejsca noclegowe. Każda sztuka bagażu musi być oznaczona „naszywką” zawierającą nazwisko, imię, adres, numer grupy i pątnika. Do odbioru bagażu na noclegu i po Pielgrzymce upoważnia legitymacja pielgrzymkowa.

Opieka lekarska
W Pielgrzymce biorą udział lekarze, pielęgniarki, „Służba Maltańska” udzielający koniecznej pomocy medycznej. Na miejscach noclegowych będą czynne punkty sanitarne.

Osobiste wyposażenie pielgrzyma

· różaniec, modlitewnik, śpiewnik,
· wygodne, skromne ubrania, wygodne buty, ciepły sweter, nakrycie głowy, coś od deszczu,
· konieczne osobiste leki i środki opatrunkowe,
· plecak albo torba na ramię na dzienny zapas pożywienia, pojemnik na napoje, nóż, łyżka, kubek.

Prawo miłości
Wobec siebie zachowujemy otwartą postawę chrześcijańską. Dzielimy się wzajemnie dobrym słowem, w razie potrzeby chlebem, wspieramy pomocą potrzebujących. Unikamy mocnych słów, kłótni, szczególnie po przyjściu na miejsce noclegowe. Po godzinie 22.00 zachowujemy ciszę nocną. Okazujemy wdzięczność gospodarzom udzielającym nam gościny.