Wspólnota II – ŚRÓDMIEJSKA
Ksiądz Przewodnik: Ks. Adam Kurdas

 

Grupa 6 – BRATERSKA

Patron:  św. Jan z Kęt

Przewodnicy:  ks. Andrzej Tarasiuk i ks. Mateusz Kozik

Specyfiką Grupy VI jest brak specyfiki – mówiąc pozytywnie: różnorodność. W grupie VI od lat wędrują RAZEM bardzo różni ludzie: dzieci, młodzi, starsi i najstarsi; rodziny, samotni, celibatariusze; kościelnie „zrzeszeni” i „nie-zrzeszeni” (bez specyficznej przynależności); członkowie nowych wspólnot eklezjalnych i ludzie zakochani w najbardziej tradycyjnych formach pobożności, z diecezji krakowskiej i z całej Polski. Wszyscy doświadczamy co roku tego samego: piękna Kościoła – jednego w różnorodności. Grupa ma charakter co-nieco medytacyjny: głoszone w niej konferencje są zawsze skoncentrowane na tekstach biblijnych; w trakcie drogi zawsze znajdujemy czas na dłuższe milczenie i skupienie na usłyszanym Słowie. Swego rodzaju „nukleus” 6-tki stanowi wspólnota „NaMarka” oraz kilkudziesięcioosobowa grupa stałych, wiernych 6-tce pielgrzymów.

 

Grupa 7 – FRANCISZKAŃSKA

Patron:  św. Franciszek z Asyżu

Przewodnik:  o. Piotr Gądek OFM

Grupa franciszkańska, którą charakteryzuje 3XR (Rozmodlona, Roztańczona, Rozśpiewana). Grupie „7” patronuje św. Franciszek z Asyżu, którego duchowość przenika osoby pielgrzymujące. Starają się one żyć tą radością, którą tryskał biedaczyna z Asyżu, a której źródłem jest sam Bóg. Czas pielgrzymowania jest czasem modlitwy, ale również czasem radosnego śpiewania dla Boga i dla człowieka, czasem zatrzymania się nad cudem przyrody, czasem dzielenia się braterską miłością.

 

Grupa 8 – MISJONARSKA

Patron: św. Wincenty a Paulo

Przewodnik: Ks. Andrzej Telus CM

Grupę 8 prowadzą Księża Misjonarze wraz z siostrami Szarytkami. Patronem jest św. Wincenty a Paulo – patron dzieł miłosierdzia i założyciel Zgromadzeń wincentyńskich. W grupie idą studenci z Duszpasterstwa  Akademickiego Na Miasteczku, rodziny i osoby samotne z parafii Matki Bożej z Lourdes i innych. Ponieważ grupa nie jest zbyt liczna (około 100 osób) panuje w niej miła, rodzinna atmosfera. Jest to grupa dość wyciszona. Jest dużo modlitwy uwielbienia jak również inne tradycyjne formy modlitw pielgrzymkowych.

 

Grupa 9 – RODZINNA

Patron:  święci Zelia i Ludwik Martin

Przewodnicy: ks. Andrzej Wasilewski-Kruk, ks. Piotr Kosakowski

Grupa 9 – Rodzinna jest miejscem dla małżeństw z dziećmi, rodziców z dorosłymi już dziećmi, ale także młodych przygotowujących się do małżeństwa. W czasie naszego pielgrzymowania konferencje będą skierowane do dorosłych, a ich tematyka dotyczyć będzie małżeństwa i rodziny. W czasie postojów animatorzy organizować będą czas dla najmłodszych pielgrzymów, również elementy modlitewne i muzyczne dostosowane będą do wieku naszych „milusińskich”.

Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę.

 

Grupa 10 – MISYJNA

Patron:  św. Szczepan

Przewodnicy: ks. Marek Krysa SMA, ks. Przemysław Druszcz

Grupa prowadzona wspólnie przez parafię św. Szczepana w Krakowie i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Towarzyszy nam klimat misyjny. Śpiewamy w językach afrykańskich i modlimy się w różnych językach świata. W piątym dniu pielgrzymki prowadzimy barwną i rozśpiewaną konferencję misyjną. Pielgrzymują z nami księża misjonarze, misjonarze świeccy z Centrum Charytatywno-Wolontariackiego „SOLIDARNI”, parafie dekanatu Kraków i przyjaciele z całej małopolski. W trakcie drogi stajemy się zgraną ekipą, której towarzyszy atmosfera modlitwy, śpiewu, chwile ciszy i refleksji oraz dobry humor i radość pielgrzymowania.

 

Grupa 11 – JEZUICKA

Patron:  św. Franciszek Ksawery

Przewodnik: o. Waldemar P. Los SJ

Patronem grupy 11, prowadzonej przez jezuitów, jest wielki jezuicki misjonarz św. Franciszek Ksawery. W drodze na Jasną Górę będzie nam towarzyszyć śpiew oraz modlitwa godzinkami, różańcem i koronką do Miłosierdzia Bożego. Ten czas pomoże nam ukazać aktualność duchowości ignacjańskiej. Będzie możliwość spowiedzi i rozmowy oraz czas na modlitwę i milczenie.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do naszej Mamy!

 

Grupa 12 – AKADEMICKA

Patron: św. Anna

Przewodnik: ks. Krzysztof Porosło

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, studentem, doktorantem lub osobą świeżo po skończonych studiach, to nasza Akademicka „DWUNASTKA” jest właśnie dla Ciebie (przyjmujemy osoby w wieku od 18-30 lat).

Tworzymy Grupę, której charakter wyznaczają codzienne wędrowanie i zmaganie ze sobą samym i zmęczeniem, wsłuchiwanie się w Słowo i konferencje, momenty ciszy na spotkanie z Panem i samym sobą, rozmowy w drodze oraz pełen ogromnej radości wspólny śpiew i modlitwę. Krótko mówiąc: Wspólnota, słowo, cisza, rozmowa, modlitwa, śpiew, radość – zharmonizowane ze sobą tworzą KLIMAT, do którego tęskni się cały kolejny rok. Istnieje również możliwość noclegu w namiotach.

Dlatego serdecznie zapraszamy, chodźmy razem i bądźmy w drodze ambasadorami DOBRA, PIĘKNA i MIŁOŚCI.

 

 

 Grupa 13 – MŁODZIEŻOWA

Patroni:  bł. Carlo Acutis i bł. Salomea

Przewodnik:  ks. Marcin Filar

Grupa otwarta dla wszystkich młodych… zarówno ciałem, jak i duchem! Pielgrzymujemy z radością w duchu Światowych Dni Młodzieży, biorąc sobie do serca wezwanie Papieża Franciszka, aby wstać z kanapy, nie brakuje jednak oczywiście czasu na rozważanie Słowa Bożego i wpatrywania się w przykład młodych świętych – w tym patrona grupy, bł. Carlo Acutisa.

Zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy chcą duchowo przygotować się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie! Grupę prowadzi diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

Grupa 14 – PIJARÓW

Patron: św. Józef Kalasancjusz

Przewodnik: o. Radosław Boboń SP

Grupa namiotowa prowadzona przez ojców pijarów. Wielu pielgrzymów pochodzi ze szkół i parafii pijarskich. Pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę w intencji swoich rodzin, w intencji nowych powołań do zakonu. Grupa bije radością, uśmiechem i mocnym zaangażowaniem w prowadzenie modlitw, śpiewu, w noszenie tub, znaczków, flag.

Pielgrzymi pochodzą między innymi ze Świątnik Górnych, Łowicza, Sieprawia, Rzeszowa.

 

Grupa 15 – SALEZJAŃSKA

Patron: św. Jan Bosko

Przewodnik: ks. Andrzej Gołębiowski SDB

Urodziliśmy się w 1991 roku. Powód narodzin był bardzo poważny: Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie.

Wtedy poszliśmy pierwszy raz. Jak widzisz nie skończyło się na jednym epizodzie. Chodzimy do dziś pod sztandarem św. Jana Bosko.

Jesteśmy bardzo rozpoznawalni a przydzielony wtedy numer grupy 15 jest do dziś gwarancją, że: z nami dojdziesz, nawet wtedy, kiedy będziesz chciał wrócić,

będziesz się uśmiechał, nawet wtedy, kiedy będziesz bardzo zmęczony,

będziesz się modlił, nawet wtedy, gdy nie potrafisz,

będziesz śpiewał, nawet wtedy, kiedy nie umiesz,

będziesz słuchał, nawet wtedy, kiedy wszystko cię będzie rozpraszało.

Skąd ta gwarancja?

Ode mnie, przewodnika tej grupy.

Nazywam się ks. Andrzej Gołębiowski i jestem Salezjaninem.

Co to oznacza?

Z nami się zbawisz i zabawisz, oto nasza dewiza.

Pójdź i się przekonaj.

Jeśli raz z nami pójdziesz to już się zarazisz wirusem niewyleczalnej tęsknoty za następną pielgrzymką.

Zapamiętaj numer grupy: 15! I wszystko jasne