Skip to main content

Pierwsza pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.

Z okazji 45. rocznicy tego wydarzenia Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza 6 czerwca o godzinie 13.00 na Placu Franciszkańskim (naprzeciwko Okna Papieskiego) na otwarcie wystawy, jakiej jeszcze nie było.  

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Minęło już 45 lat od pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski. Odwiedzając ekspozycję, będziemy mieli niepowtarzalną okazję powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami. A dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – będzie udostępnione miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będą rejestrowane świadectwa. To bowiem istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniem.

W Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Film ten zostanie zaprezentowany również w Nowym Targu w ratuszu.

Serdecznie zapraszamy na inaugurację wystawy „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” na Placu Franciszkańskim o godzinie 13.00.

 

Źródło: materiały prasowe IPN