Skip to main content

15 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe organizatorów, członków i przyjaciół Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Spotkanie rozpoczęła Msza święta w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Po Mszy świętej, w Sali Okna Papieskiego, wszyscy zebrani zgromadzili się na spotkaniu opłatkowym z abp. Markiem Jędraszewskim, przybywając jednocześnie do swojego pasterza oraz prosząc o dobre słowo i błogosławieństwo na czas podejmowania trudu nowej pielgrzymki, co podkreślił ks. Jacek Pierwoła – koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Podczas spotkania zostały wręczone również złote i srebrne medale dla szczególnie zasłużonych dla Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. 

W czasie Mszy świętej bp Robert Chrząszcz zauważył, że spotkanie opłatkowe jest przystankiem pomiędzy zakończoną w ubiegłym roku pielgrzymką oraz tą, do której obecnie się przygotowujemy. W homilii zwrócił natomiast uwagę na znaczenie wydarzenia narodzenia Jezusa i płynące z niego ciepło, do którego wciąż chcemy wracać. To właśnie miłość i obecność Maryi, św. Józefa i Dzieciątka Jezus rozgrzała betlejemską grotę w zimną noc. Odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył również, że radość z obecności Boga jest wielką wartością, którą możemy pielęgnować również w czasie wspólnego pielgrzymowania.

Spotykamy się dziś, by w codzienności naszej pielgrzymki nabierać odpowiedniego kursu i przypominać sobie o celu naszej ziemskiej podróży, jakim jest niebo – zauważył biskup Robert Chrząszcz. Zachęcił również, by nasza wiara była żywa, entuzjastyczna i abyśmy byli gotowi na otwarci drzwi naszych serc Jezusowi. Każdy pielgrzym wie, że jest wiele powodów i okazji, by zrezygnować, ale coś pcha ku temu, by wytrwać. Słowo Boże ku temu zaprasza i pokazuje, że warto podjąć trud, by otrzymać coś najważniejszego – powiedział biskup Robert Chrząszcz, odnosząc się także do trudów pielgrzymowania.

Na zakończenie homilii bp Robert Chrząszcz złożył zebranym życzenia, wskazując, by Jezus zawsze był obecny w ich życiu oraz dawał moc i wytrwałość, a także obdarzał zdrowiem na czas pielgrzymowania. W życzeniach wskazał również na najważniejszy cel, jakiego nie można utracić, czyli niebo, życie wieczne, spotkanie z Jezusem.

Liturgię Mszy świętej pięknym śpiewem ubogaciła grupa muzyczna ze Wspólnoty V Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, a wspólne kolędowanie rozpoczęło również spotkanie opłatkowe, które odbyło się po Mszy świętej. Podczas spotkania opłatkowego pielgrzymi złożyli abp. Markowi Jędraszewskiemu życzenia, wskazując na symboliczne połączenie Betlejem oraz Jasnej Góry, a także wręczając ostatnią z pielgrzymkowych publikacji, jaką jest Tomik refleksji i poezji pielgrzymkowej.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podziękował za otrzymane życzenia, podkreślając, że obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest ikoną Maryi „wskazującej drogę”.  Maryja uczy nas pięknej miłości, głębokiej wiary i nadziei, że idąc do Jezusa, nie zginiemy. W tej drodze Matka Najświętsza nam błogosławi i nas umacnia – podkreślił arcybiskup Marek Jędraszewski. Życzę, by to spotkanie kolędowe było wielką zachętą, by gdy przyjdzie czas – znów wyruszyć w drogę do Tego, który jest Drogą. W drogę, która przez zmagania z własnym zmęczeniem, niewygodami pielgrzymiej wędrówki, pozwala spotkać Tę, która nieustannie umacnia i błogosławi – powiedział arcybiskup, życząc również, by nadchodzący rok był czasem wielkiej łaski, radości i odwagi, aby wyruszyć na szlak. Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podkreślił, że wspólne pielgrzymowanie to radosne świadectwo wiary, a każdy na chrzcie został powołany do radości, która pokonuje wszelkie przeszkody.

Spotkanie opłatkowe było wspaniałą okazją do złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i przeżywania radości z narodzenia Jezusa Chrystusa. Podczas spotkania opłatkowego przyznane zostały również złote i srebrne medale dla osób szczególnie zasłużonych przy organizacji Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Złotymi Medalami zostali odznaczeni:

dr n. med. Anna Brandys – aktualnie zatrudniona jako Kierownik Przychodni Przyklinicznej Narodowy Instytut Onkologii, Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie

prof. nadzw. dr hab. med. Julian Dutka – aktualnie zatrudniony jako specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Wieloletni pracownik naukowo – dydaktyczny Kliniki Ortopedii Akademii Medycznej w Krakowie. Od 1990 roku pracuje nieprzerwanie jako ordynator Oddziału Chirurgii Ortopedyczno–Urazowej Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego.
Wielokrotnie organizował misje medyczne do krajów trzeciego świata – Papua Nowa Gwinea, Madagaskar, gdzie pracował charytatywnie, lecząc operacyjnie najuboższych.

Pani dr Anna oraz Pan prof. Julian Dutka od narodzin pielgrzymki w 1981 roku byli aktywnie zaangażowani w zabezpieczenie medyczne pielgrzymki jako szefowie tej służby.

Ks. Andrzej Gołębiowski – długoletni pielgrzym i przewodnik Grupy 15 ze Wspólnoty II.

Srebrnymi medalami zostali odznaczeni: 

Andrzej Gruszka – aktywnie uczestniczy w życiu pielgrzymki jako porządkowy od ponad 20 lat. Aktywnie wspiera środowisko katolickie w swoje rodzinnej miejscowości Sędziszów Małopolski, Olchowa.

Janina Kapinos – od ponad 15 lat bierze czynny udział w pielgrzymce, dbając o pielgrzymów i gotując przepyszne posiłki dla Grupy 3’ O. PIO. Pomaga w przygotowaniach pielgrzymkowych. Jej słynny żurek pielgrzymkowy jest wyjątkową potrawą, a każdy ma ochotę na repetę tego żurku. Pomimo różnych problemów i swej choroby zawsze znajduje czas, by być na pielgrzymim szlaku i pomagać pielgrzymom.

Monika i Bogdan Orządałowie – długoletnio i szczególnie zasłużeni dla pielgrzymki. P. Monika jest Pilotem, natomiast p. Bogdan „Szefem Służby Specjalnej”.

Paulina Brauner – przez wiele lat Kwatermistrzyni Główna, teraz Szefowa Bazy Wspólnoty II.

Paweł Gwóźdź – bardzo długo służy w pielgrzymce, ofiarnie pomaga przy kuchni polowej.

 

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za ofiarną posługą podczas Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, życząc jednocześnie opieki Matki Bożej Częstochowskiej w dalszej posłudze!

 

Relacja tekstowa i zdjęciowa ze spotkania opłatkowego dostępna jest również tutaj: https://diecezja.pl/aktualnosci/spotkanie-oplatkowe-czlonkow-wspolnoty-pieszej-pielgrzymki-krakowskiej/