Skip to main content

26 sierpnia obchodzimy wyjątkową uroczystość! To właśnie tego dnia czcimy Matkę Bożę Częstochowską i Jej Cudowne Oblicze, do którego każdego roku pielgrzymujemy!

11 sierpnia do Jasnogórskiej Pani już po raz 43. dotarła Piesza Pielgrzymka Krakowska. Już tradycyjnie tego dnia pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej pokłonili się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, składając naszej Najlepszej Matce wszystkie troski, prośby i podziękowania. Radość z udziału w pielgrzymce i pielgrzymowania #doMamy wciąż w nas trwa, a przed nami kolejna okazja do świętowania #uMamy!

26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej! Tego dnia na Jasnej Górze odbywają się główne uroczystości odpustowe, a przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej docierają kolejni pielgrzymi! To wyjątkowa uroczystość dla wszystkich, ponieważ Jasna Góra nazywana jest duchową stolicą Polski i już od wieków znane jest jej szczególne znaczenie dla całego narodu polskiego.

Tegoroczne pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej wiąże się zarówno z wielką radością – dla wielu jest to bowiem powrót do pielgrzymowania po pandemicznej przerwie. Jednocześnie jest to wielkie wołanie w modlitwie o pokój – szczególnie w udręczonej wojną Ukrainie, ale i na całym świecie, który wciąż jest niespokojny i w którym pragniemy pokoju.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wyrażania wielkiej wdzięczności za obecność Matki Bożej w dziejach polskiego narodu. Dlatego też ta Uroczystość jest bardzo ważna dla wszystkich Polaków.

Historia jasnogórskiego klasztoru przenosi nas do roku 1382 r. Książę opolski Władysław przywiózł tam obraz Matki Bożej, który od samego początku był czczony przez wiernych. Z obrazem wiąże się również czas potopu szwedzkiego. W 1717 r. obraz został ukoronowany i od tego czasu Jasna Góra stała się głównym miejscem kultu Matki Bożej w Polsce. Tak też zostało do tej pory, a do stóp Jasnogórskiej Pani każdego roku zmierza wiele pielgrzymów, w tym także my – pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej.

Na Jasnej Górze Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest celebrowana szczególnie. To kolejna wspaniała okazja, by kontemplować oblicze Matki Bożej Częstochowskiej, oddając Jej wszystkie nasze troski, prośby i powierzając życie nasze oraz naszych bliskich.

 

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.