Skip to main content

W środę 22 lutego rozpoczyna się Wielki Post. To wyjątkowy czas, w którym rozpoczynamy naszą duchową pielgrzymkę odnowy i nawrócenia, a której celem jest dotarcie do radości ze zmartwychwstania Jezusa, które będziemy świętować z czystym sercem i pokojem. Post, modlitwa i nawrócenie – to właśnie one będą nam szczególnie towarzyszyć w czasie Wielkiego Postu, rozpoczynając już od Środy Popielcowej. 

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień w całym roku liturgicznym, który rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Od tego dnia rozpoczynamy 40-dniowy okres przygotowania do radości ze zmartwychwstania Jezusa. Ten czas rozpoczyna się m.in. od ścisłego postu i posypania głów popiołem. W tym dniu uczestniczymy również we Mszy świętej, która ma nas wprowadzić w czas zadumy i pokuty, a także refleksji nad swoim życiem i jego wartością.

Posypanie głowy popiołem ma swój początek w tradycji biblijnej. Jest ono znakiem grzesznej natury człowieka. Przyjęcie popiołu na głowę oznacza, że jesteśmy świadomi naszej grzesznej natury i ciągłego błądzenia, jednakże jednocześnie pragniemy Bożego miłosierdzia i gorąco o nie prosimy. Temu obrzędowi towarzyszą dwa wezwania: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub także „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten zwyczaj jest znany już od VII w.

Środa Popielcowa to również dzień, w którym zachowujemy post ścisły. Ten dzień to jedynie początek trwającego 40 dni Wielkiego Postu, w którym każdego dnia powinniśmy dbać o naszą relację z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Liczba 40, która w tym kontekście przewija się bardzo często wiąże się m.in. z okresem, w którym Pan Jezus przebywał na pustyni. To tam pościł, a następnie był kuszony przez szatana. Ten czas to dla wszystkich wiernych czas pokuty, nawrócenia, duchowej odnowy i działania, aby nasze życie stało się lepsze, pełniejsze i w pełni zjednoczone z Bogiem. To właśnie od Środy Popielcowej – aż przez 40 dni – rozpoczynamy pracę nad sobą i przygotowania do najważniejszego wydarzenia roku liturgicznego, jakim jest Wielkanoc – czas zmartwychwstania i prawdziwej radości.

 

Już teraz rozpocznij przygotowania do 43. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej! Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi pielgrzymkowymi informacjami!