Skip to main content

Ofiarowanie Pańskie to święto, które obchodzimy 2 lutego. Tego dnia w polskiej tradycji czcimy również Matkę Bożą Gromniczną! Niech ukochana Matka zawsze nas ochrania i czuwa nad nami!

Ofiarowanie pańskie

Nazwa Ofiarowanie Pańskie wywodzi się od dwóch greckich słów. W tłumaczeniu na język polski święto to może oznaczać święto spotkania i oczyszczenia. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich.

Według tradycji narodu izraelskiego każdy pierworodny syn w rodzinie należał do Boga. Czterdziestego dnia po jego urodzeniu dziecko należało zatem zanieść do świątyni i poświęcić je Bogu, poprzez złożenie w ręce kapłana. Jednocześnie ta ceremonia wiązała się z oczyszczeniem matki dziecka, dlatego też święto Ofiarowania Pańskiego jest nieodłącznie związane z Maryją – Matką Jezusa Chrystusa. W tym dniu matka dziecka musiała złożyć ofiarę z baranka lub dwóch synogarlic (jeśli rodzina była szczególnie uboga). Maryja i Józef złożyli w świątyni dwie synogarlice, co jest związane z faktem, iż ich rodzina była uboga.

Data Święta Ofiarowania Pańskiego nie jest przypadkowa, ponieważ obchodzimy je 40 dni po Bożym Narodzeniu. To właśnie w takim czasie po przyjściu na świat Syna Bożego został On ofiarowany w Świątyni Jerozolimskiej, a Maryja dokonała obrzędu oczyszczenia po narodzeniu Jezusa.

Wszystkie wydarzenia związane z Jezusem mają w Kościele katolickim bardzo uroczysty charakter. Dokładnie tak jest zatem ze świętem Ofiarowania Pańskiego. Szczególną wagę nadaje mu również jego długa historia, ponieważ chrześcijanie w Jerozolimie, już w IV w. świętowali to wydarzenie. W VI w. święto Ofiarowania Pańskiego pojawiło się w kościele zachodnim i od tego czasu je obchodzimy.

Według tradycji ten dzień nazywamy również świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia Maryja przyniosła bowiem małego Jezusa do świątyni. Obchodom tego święta towarzyszyła procesja ze świecami. Na pamiątkę tego dnia również współcześnie poświęcane są świece – gromnice, które mają chronić nas przed wszelkimi niebezpieczeństwami, szczególnie klęskami żywiołowymi, burzami. Często stawia się je w oknach w obliczu takich sytuacji, jednocześnie wznosząc do Maryi prośby o ochronę od złego i opiekę nad nami w każdym czasie.

Maryjo, miej nas w swojej opiece, miej w opiece wszystkich pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej!

 

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.