Z końcem 2022 roku ukazały się dwa nowe wydawnictwa poświęcone Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę.

Piesza pielgrzymka krakowskaPiesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę

Nowe wydawnictwa pielgrzymkowe to:

– digipack z cyfrowym zapisem albumu pielgrzymki za lata 2010-2022;

– Album „Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę 1981-2022 – historia pielgrzymowania zapisana w systemie Braille’a”.

Obydwie wydane pozycje, wzbogacone są słowem naszego Metropolity – ks. abpa Marka Jędraszewskiego. Zostały one przygotowane przez zespół w składzie: ks. Jacek Pierwoła, Ania Krajewska i Andrzej Bac. Nad stroną merytoryczną czuwała śp. Ania Krajewska. Graficznie pozycje te opracował Paweł Bytnar, który od lat współpracuje z pielgrzymką przy opracowywaniu materiałów graficznych, a także poprzednich albumów pielgrzymkowych. Wydawcą publikacji była parafia ks. Jacka Pierwoły w Krzywaczce.

Obydwie pozycje uzyskały wsparcie Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach Programu Mecenat Małopolski II oraz Programu Kultura Wrażliwa. Wydawnictwa wsparły też firmy współpracujące z pielgrzymką, takie jak: MPO Kraków, KHK SA, MDA SA, Lasy Państwowe, a także inne.

PPK na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Krakowska

Digipack został wydany w nakładzie prawie 3 tysięcy egzemplarzy oraz bezpłatnie przekazany poszczególnym wspólnotom pielgrzymki. Będzie on do dyspozycji przewodników i służb zarówno w trakcie całego roku, jak i w czasie trwania pielgrzymki. Ta bogata dokumentacja zawiera wykazy grup oraz służb pielgrzymki, ciekawsze konferencje i homilie, a także wiele zdjęć, które upamiętniają te wspaniałe chwile – wspólnego pielgrzymowania w drodze.

piesza pielgrzymka krakowska

Drugie wydawnictwo powstało z myślą o osobach niewidomych, a także słabowidzących. W okresie od 1981 do 2022 roku wśród rzeszy pielgrzymów szły i chodzą z nami również osoby niewidome oraz słabowidzące. Właśnie z ich inspiracji oraz w wyniku rozmów z Polskim Związkiem Niewidomych pojawiła się myśl, by przygotować skrót historii pielgrzymowania w zapisie Braille’a. Wydawnictwo w druku transparentnym i w zapisie Braille’a obejmuje lata 1981-2022. Zawiera ono krótkie i syntetyczne teksty oraz grafiki poświęcone kolejnym pielgrzymkom w ujęciu historycznym.

Wydawnictwo nie będzie sprzedawane, zostało rozdysponowane bezpłatnie. Zgodnie z założeniem wydawnictwo zostało przekazano do bibliotek, czytelni i ośrodków dla osób niewidomych.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.