Skip to main content
11 listopada w Święto Niepodległości nasze myśli szczególnie krążą wokół tematów Ojczyzny, miłości i szacunku do kraju oraz patriotyzmu. W ten dzień szczególnie prosimy również Matkę Bożą Częstochowską, aby opiekowała się naszym krajem!
11 listopada - Święto Niepodległości
11 listopada 1918 r. Józef Piłsudski przejął władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem i został mianowany jego naczelnym dowódcą. Tego samego dnia skończyła się również I wojna światowa, ponieważ przywódcy walczących stron podpisali rozejm. Porażka państw centralnych stała się faktem. W związku z tym wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z terenu Królestwa Polskiego. Na polskich ulicach rozpoczęto rozbrojenia armii zaborczych. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i znowu była wolna, niezależna! Mimo że proces powrotu do pełnej suwerenności i odbudowywania państwa trwał jeszcze długie latam, to jednak 11 listopada już na zawsze przejdzie do historii jako dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ten dzień zawsze jest świętowany bardzo uroczyście, ponieważ wspominamy odzyskanie tak bardzo upragnionej wolności. W tym dniu upamiętniamy również walkę wielu pokoleń Polaków o wolność i nasz byt na arenie międzynarodowej. W obecnych – pełnych niepokoju i zagrożeń – czasach, kiedy za nasza granicą rozgrywa się kolejna okrutna wojna jeszcze bardziej doceniamy wolność i walkę o nią.
Rocznica odzyskania niepodległości, świętowana 11 listopada, jest jedną z najważniejszych dat dla każdego Polaka. To właśnie w tym dniu szczególnie pochylamy się nad wartościami, takimi jak patriotyzm, miłość i szacunek do Ojczyzny, przywiązanie do kraju, a także obrona własnej Ojczyzny w obliczu zagrożenia. Warto w tym dniu wznieść swoje modlitwy do Matki Bożej Częstochowskiej, która od zawsze opiekuje się naszą Ojczyzną, chroniąc ją przez niebezpieczeństwem i zapewniając pokój. Dziękujemy Jej za to i prosimy o dalszą opiekę i królowanie w naszym kraju! Niech z Jasnogórskiego Wzgórza opiekuje się nami, strzeże na każdy czas, przynosi pokój zarówno dla nas, jak i dla innych narodów!
Maryjo, Królowo Polski, czuwaj nad naszą Ojczyzną na każdy czas! Dziękujemy Ci za Twoją Matczyną Opiekę i nasze pielgrzymowanie do Ciebie w intencji Ojczyzny i Ojca Świętego.
Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.