Skip to main content
Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Wszystkich Świętych! Wszystkim związanym z Pieszą Pielgrzymką Krakowską życzymy, aby życie świętych i błogosławionych było dla Was najlepszą inspiracją na drodze do Nieba!
Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny! W tym dniu wspominamy bowiem wszystkich, którzy mogą się cieszyć przebywaniem z Bogiem w Królestwie Niebieskim. To okazja, aby wspominać nie tylko osoby wyniesione na ołtarze – oficjalnie kanonizowanych i beatyfikowanych, ale także wszystkich, których znaliśmy, a którzy już osiągnęli radość życia wiecznego. Widzimy w nich swoich orędników u Boga. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywamy w różnych sytuacjach w naszym życiu – szczególnie w tych najtrudniejszych, w których potrzebujemy wsparcia „z góry”, bo nasze ludzkie siły nie radzą sobie z sytuacją.
W tę Uroczystość odmawiamy również Litanię do Wszystkich Świętych, wzywając ich orędownictwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie wspominano jeszcze świętych. Najwcześniej w historii Kościoła cześć zaczęto oddawać Matce Bożej. Następnie rozpoczął się kult męczenników – osób, które oddały życie za wiarę. Jednakże z czasem zaczęto pamiętać również o innych osobach, których życie było szczególnie poświęcone Bogu – mnichach, dziewicach, papieżach. W VII w. papież Bonifacy IV zamienił Panteon – pogańską świątynię na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników, co sprawiło że kult oddawany świętym zaczął się zdecydowanie umacniać i rozszerzać. W 610 r. dokonano uroczystego poświęcenia świątyni, a także przekazanie relikwii męczenników i umieszczenia ich w tym kościele. Rocznicę tego poświęcenia obchodzono każdego roku, była ona bardzo uroczysta i brał w niej udział papież. Jednak nie było to 1 listopada, jak współcześnie obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, lecz 13 maja. 1 listopada wspomnienie Wszystkich Świętych było natomiast obchodzone od ok. 800 r. w Irlandii i Bawarii. Za pontyfikatu papieża Grzegorza IV w IX w. uroczystość ta została „rozciągnięta” na całe ówczesne państwo. Natomiast wiek później papież Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób święto początkowo obchodzone na terytorium Cesarstwa Rzymskiego zostało rozciągnięte na cały Kościół.
Niech ta Uroczystość będzie dla nas zatem okazją do inspiracji, aby również osiągnąć Królestwo Niebieskie!
Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.