Skip to main content
W tę wyjątkową niedzielę obchodzimy 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża! 16 października 1978 r. przeszedł do historii jako wielki dzień, w którym Polak został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Jan Paweł II. Inicjatywa Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej również łączy się szczególnie z pontyfikatem św. Jana Pawła II, o zdrowie dla którego pielgrzymi modlili się podczas I Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w 1981 r. Napisali również list do Jana Pawła II z życzeniami zdrowia! Możecie go zobaczyć właśnie tutaj!
Rocznica wyboru Jana Pawła II
16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na 264. następcę Świętego Piotra. Był to pierwszy od 1522 r. papież, który nie pochodził z Włoch. 16 października obchodzimy 44. rocznicę tego wydarzenia. 16 października 1978 r. najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali na papieża człowieka „z dalekiego kraju”. Już podczas pierwszego przemówienia do wiernych Karol Wojtyła zaskarbił sobie ogromną sympatię, która później już tylko rosła. Ten dzień przeszedł do historii Polski, ale i świata. Polska cieszyła się pochodzącym z naszej Ojczyzny papieżem. Jego pochodzenie w ówczesnym czasie było bardzo ważne, ponieważ Polska była krajem znajdującym się za „żelazną kurtyną”.
99 elektorów spośród 111 głosujących wskazało na Karola Wojtyłę. Wybrali kardynała, który cechował się ogromnym duszpasterskim doświadczeniem, wielką wiarą i wielkim sercem oraz uważnością na drugiego człowieka i jego potrzeby, a także potrzeby całego Kościoła. Ten wybór zapoczątkował trwający 27 lat pontyfikat, który zdecydowanie był wyjątkowym czasem.
16 października każdego roku jest wyjątkowym dniem. Pamiętne konklawe, które odbyło się tego dnia, sprawia, że zawsze wracamy do niego pamięcią. Ta data sprawia, że wracamy również do nauczania św. Jana Pawła II, które nadal jest niezwykle aktualne i z którego nadal możemy czerpać wiele inspiracji. Papież Jan Paweł II jest również szczególnie związany z Archidiecezją Krakowską oraz pielgrzymowaniem do Matki Bożej.
Z tym dniem wiąże się również inne wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia Wanda Rutkiewicza, jako pierwsze Europejka, zdobyła Mount Everest. Niecały rok później spotkała się z papieżem Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymki do Krakowa i podarowała mu kamień z Mount Everest.
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.