Dzisiaj życzymy Wam jeszcze więcej uśmiechu! Mamy bowiem wiele powodów do świętowania! 7 października obchodzimy Święto Matki Bożej Różańcowej i serdecznie zachęcamy Was do odmówienia różańca w intencji naszej pielgrzymkowej rodziny. Dzisiaj obchodzimy również Światowy Dzień Uśmiechu. I właśnie takie piękne uśmiechy Wam przekazujemy!
Matka Boża Różańcowa – tytuł Maryi używany przez katolików w odniesieniu do Matki Jezusa. Ten tytuł, jak sama nazwa wskazuje, jest ściśle związany z nabożeństwem różańcowym. Święto Matki Bożej Różańcowej obchodzimy 7 października. Dzień ten nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie 7 października przypada rocznica bitwy pod Lepanto, która została wygrana przez Świętą Ligę, w której były skupione państwa katolickie. W 1572. papież Pius V ogłosił ten dzień Świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Jednak rok później – w 1573 r. – papież Grzegorz XIII zmienił nazwę tego święta na Święto Matki Bożej Różańcowej. Natomiast w XVIII w. stało się ono czczone w całym kościele na polecenie papieża Klemensa XII. Zmieniło ono jednak swoją datę na pierwszą niedzielę października, by w 1913 r. powróciło do swojej pierwotnej daty – 7 października. Od 1969 r. – oficjalnie – decyzją papieża Pawła VI obchodzimy Święto Matki Bożej Różańcowej.
Na całym świecie znajdują się liczne sanktuaria i kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. W dużej mierze są to ośrodki dominikańskie, ponieważ to właśnie dominikanie są szczególnie związani z modlitwą różańcową, którą według przekazów miał otrzymać założyciel tego zakonu – św. Dominik Guzman – od Matki Bożej Różańcowej. Współcześnie popularność i kult modlitwy różańcowej wiąże się z objawieniami fatimskimi, podczas których Maryja polecała wszystkim odmawianie różańca, który ma wielką moc. Jednym z jej przesłań powierzonych dzieciom, którym objawiała się w Fatimie, było właśnie nieustanne odmawianie różańca świętego.
Modlitwie różańcowej poświęcony jest również cały październik. Zarówno 7 października, jak i przez cały miesiąc szczególnie polecamy odmawiać modlitwę różańcową – również w intencji wszystkich pielgrzymów i całej pielgrzymkowej rodziny. Zachęcamy do tego dzisiaj, ale i każdego dnia, bo wiemy, że modlitwa różańcowa sprawia prawdziwe cuda i wywoła uśmiech na twarzy niejednej osoby.
Święto Matki Bożej Różańcowej
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.