27 września to Dzień Turystyki, a my z tej okazji chcielibyśmy wrócić do pięknych krajobrazów i zabytków, jakie możemy podziwiać na trasie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej! Tradycyjnie pielgrzymkę rozpoczynamy w samym sercu Krakowa – na Wawelu, a następnie przemierzamy Stare Miasto i docieramy pod Bazylikę Mariacką! Jednak to nie koniec wyjątkowych widoków na naszej trasie! Brama Krakowska czy Zamek w Ogrodzieńcu to kolejne miejsca na trasie pielgrzymki, które po prostu warto zobaczyć! A które miejsce Was szczególnie zachwyca podczas pielgrzymowania #doMamy
Światowy Dzień Turystyki każdego roku obchodzimy 27 września. Jego celem jest zauważenie i upowszechnienie wielorakiej i wielostronnej wartości turystyki oraz wypływającej z niej korzyści dla całych społeczności. Został on ustanowiony w 1979 r. przez specjalną organizację działającą przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do tej instytucji należy również Polska, która może pochwalić się wieloma miejscami i walorami turystycznymi, także tymi, które znajdują się na trasie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Mimo że głównym aspektem pielgrzymowania #doMamy jest wartość duchowa, to jednak nie można odmówić podziwiania i doceniania wartości estetycznych zabytków i krajobrazów, które każdego roku stają się częścią trasy pielgrzymów. Zatem pielgrzymka to nie tylko, mimo że przede wszystkim, okazja do duchowego rozwoju, ale także możliwość dostarczenia estetycznych wrażeń.
Te estetyczne wrażenia podziwiania turystycznego dziedzictwa Małopolski oraz Śląska rozpoczynają się już w Krakowie, podczas uroczystego rozpoczęcia pielgrzymki. Kluczem staje się tutaj bowiem Wawel – serce Krakowa, stolica polskiej monarchii oraz niestrudzony świadek czasów, tak ściśle związanym ze stolicą Małopolski. Uroczysta Msza święta sprawowana w Katedrze Wawelskiej rozpoczyna niesamowite wrażenia i jest wstępem do późniejszego pielgrzymowania przez ulice Starego Miasta, po drodze mijając chociażby Kościół św. Piotra i Pawła, a następnie docierając do Bazyliki Mariackiej. Już pierwsze kroki w tak pięknym krakowskim otoczeniu napędzają do działania i wprowadzają niesamowitą atmosferę, z którą nic nie może się równać. Jednak Kraków to zaledwie początek pięknych zabytków i turystycznych miejsc związanych z Pieszą Pielgrzymką Krakowską.
Zabytki na trasie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej