Skip to main content

12 września obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. „Imieniny Maryi” przypominają nam o wielkich łaskach, jakie uzyskujemy za Jej wstawiennictwem – jest naszą najlepszą Matką i Opiekunką, wstawia się za nami u Boga w każdej potrzebie i opiekuje się nami. 

Imię Maryja zostało nadane Matce Bożej jej rodziców – Annę i Joachima. Jednak było to wyraźne wskazanie Boże, którego posłuchali rodzice Maryi. Brzmienie oraz znaczenie tego imienia zmieniało się w zależności od upływu czasu. Po raz pierwszy z tym imieniem spotykamy się w tekście Księgi Wyjścia. Bowiem nosiła je siostra Mojżesza. Imię to było bardzo popularne w czasach Jezusa wśród niewiast. W Ewangeliach spotykamy jeszcze cztery inne Marie. Jednakże wymowa tego imienia w zależności od osoby bardzo się różniła. Ma ono również kilkadziesiąt znaczeń. Wśród nich najczęściej wymienia się: „Mój Pan jest wielki”.

Maryja to nasza najlepsza Matka i Matka całego Kościoła. Jest również Królową Nieba i Ziemi, którą została po Wniebowzięciu. W szczególny sposób czcimy ją również jako Królową Polski, która opiekuje się naszą ojczyzną i chroni od niebezpieczeństw. Maryja to nasza Wspomożycielka i Pośredniczka u Boga. Maryja nosi bardzo wiele tytułów, które wymieniamy m.in. odmawiając Litanię Loretańską. Za pomocą tych określeń wzywamy orędownictwa Matki Bożej.

Wielu świętych i błogosławionych odznaczało się szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Imienia Jezus. Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi jest również ściśle związane i paralelne z wspomnieniami, która są poświęcone Jezusowi. Święto to pochodzi z Hiszpanii i jego początków należy szukać w XVI w. Początkowo obejmował zaledwie część tego państwa, natomiast później rozszerzył się na całą Hiszpanię. Po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem to wspomnienie i kult imienia Maryi rozszerzył się na cały świat. Jego data nie jest zatem przypadkowa i ściśle związane ze zwycięstwem pod Wiedniem. Bowiem to historyczne wydarzenie w sposób szczególny wiąże się z pomocą Matki Bożej.

Zatem świętując dzisiaj imieniny Maryi przekazujemy Wam specjalną niespodziankę od Wspólnoty VIII w formie muzycznej.

 

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź zawsze na bieżąco!