Skip to main content

5 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Jego data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia obchodzimy również liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, która w 1979 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Swoje życie poświęciła innym, a szczególnie ubogim mieszkańcom Indii. W tym dniu warto zwrócić uwagę na dobrych ludzi, którzy są wokół nas i każdego dnia wyciągają do nas pomocną dłoń i otwierają swoje serce. Takie osoby spotykamy również każdego roku na pielgrzymim szlaku prowadzącym #doMamy! 

Pielgrzymka to wyjątkowy czas, podczas którego szczególnie odczuwamy obecność drugiego człowieka, jego życzliwość, otwartość i gościnność. Takie postawy wzmacniają w nas poczucie, że wokół nas jest naprawdę wielu wspaniałych ludzi. Dobroczynność jest zjawiskiem wielowymiarowym i możemy go doświadczać każdego dnia, a równocześnie kierować się tą postawą w naszym codziennym życiu.

W tym dniu szczególnie towarzyszy nam postać św. Matki Teresy z Kalkuty, która jest niezwykłą inspiracją w zakresie dobroczynności i bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. To właśnie ona mówiła: „Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać”. Obchodzony już po raz 10. Międzynarodowy Dzień Dobroczynności uczy nas, że warto dzielić się z innymi i być dla nich pomocą. Z wielką pomocą i wielkim sercem spotykamy się każdego dnia podczas pielgrzymowania do Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie na trasie mieszkańcy okolicznych miejscowości, przez które przechodzimy, dzielą się z nami posiłkami, które dają nam siłę i energię na dalszą drogę. Przygotowują je specjalnie dla nas i częstują, a my czujemy się niemal jakbyśmy spędzali ten czas na wspaniałej uczcie. Mieszkańcy dzielą się z nami nie tylko „chlebem”, ale i swoimi domami oraz miejscami, gdzie możemy spędzić noc i odpocząć przed kolejnym dniem na trasie.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim, których spotykamy na trasie! Jesteście wspaniali i za każdym razem zachwycacie nas swoimi otwartymi na drugiego człowieka sercami, ogromną życzliwością i gościnnością. Już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań na drodze #doMamy! Widzimy się za rok!

5 września - Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej!