Skip to main content

13 maja obchodzimy jako wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. To święto szczególnie ważne dla Polaków, ponieważ już od 41 lat nieodłącznie wiąże się z rocznicą zamachu na św. Jana Pawła II, który odbył się 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra. 

13 maja - wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej

 

Pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie miało miejsce 13 maja 1917 r. Najświętsza Maryja Panna przekazał trójce dzieci: Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi takie słowa:

„Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.”

W czasie następnego objawienia, które odbyło się 13 czerwca 1917 r. Maryja obiecała dzieciom, że zabierze je do nieba. Natomiast Łucja będzie miała za zadanie rozszerzyć kult Matki Bożej, przyczyniając się do ustanowienia nabożeństwa ku jej czci. Dusze, które ofiarowałyby się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymałyby ogrom łask. 13 lipca – podczas kolejnego objawienia – Matka Boża poprosiła o odmawianie różańca i przedstawiła wizję piekła. 13 sierpnia objawienie nie miało miejsca, ponieważ dzieci zostały aresztowane. 13 września Matka Boża ponownie poprosiła dzieci o odmawianie różańca. 13 października odbyło się ostatnie objawienie Matki Bożej Fatimskiej. Na cud z udziałem Maryi oczekiwało kilkadziesiąt zgromadzonych na miejscu osób. Prawdziwość objawień Maryi została potwierdzona cudem słońca, a także słowami:

„Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy.”

Objawienia maryjne w Fatimie są obdarzane wielkim szacunkiem. Zostały uznane przez Kościół za zgodne z Objawieniem. Dlatego też warto korzystać ze słów i wskazówek przekazanych przez Maryję. Z objawieniami w Fatimie wiążą się również trzy tajemnice fatimskie. Natomiast papież Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że ocalenie swojego życia podczas zamachu zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej i zawsze Jej za to dziękował.

W Polsce szczególną wagę ma Sanktuarium Narodowe w Zakopanem pw. Matki Bożej Fatimskiej, które jest wotum wdzięczności za uratowanie życia papieża Jana Pawła II. Także dla nas – wspólnoty Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej – dzisiejsze wspomnienie jest niezwykle ważne.