W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Święto to ustanowił Papież Jan Paweł II jako odwołanie do objawień, jakich doświadczyła s. Faustyna Kowalska. Chęć zorganizowania i ustanowienia takiego Święta sięga już roku 1938 r., a jednym z inicjatorów jego powołania był ks. Michał Sopoćko – spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

W tym roku po raz pierwszy Niedziela Miłosierdzia Bożego była obchodzona również jako Dzień Dobra. Inicjatywa ta jest związana z przeżywanym tego dnia świętem patronalnym Caritas. W naszej Archidiecezji szczególnie tego dnia skupiamy się na działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które niestrudzenie pomaga wszystkim, którzy tego potrzebują, a od dwóch miesięcy nieustannie angażuje się i organizuje kompleksową i wielowymiarową pomoc uchodźcom przybywającym z Ukrainy.

Święto Miłosierdzia Bożego ma w tym roku naprawdę wyjątkowy wymiar, ponieważ Kościoły wschodnie obchodzą tego dnia Wielkanoc, a w kontekście przebywania w Polsce tak wielu braci i sióstr z Ukrainy, nabiera ona dodatkowego znaczenia.

Data Niedzieli Miłosierdzia w żaden sposób nie jest przypadkowa, bowiem obchodzenie tego Święta tydzień po Wielkanocy podkreśla, że największe Miłosierdzie Bóg objawił w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Gdyby nie Miłosierdzie Boże, nie byłoby całego dzieła Odkupienia.

Święto Miłosierdzia zamyka Oktawę Wielkanocy i jednocześnie otwiera Tydzień Miłosierdzia. W tym czasie warto odwiedzić chociażby krakowskie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie odbywają się największe uroczystości związane z tym świętym i które naznaczone jest życiem świętych. To również czas, w którym szczególnie powinniśmy dostrzec drugiego człowieka i jego potrzeby, a taką możliwość mamy niemal na każdym kroku. Podążajmy i kierujmy się „wyobraźnią miłosierdzia”, o którą tak bardzo prosił nasz ukochany papież – św. Jana Paweł II.

Do kalendarza liturgicznego Święto Miłosierdzia zostało wpisane przez kard. Franciszka Macharskiego – najpierw dla Archidiecezji Krakowskiej, a później tym śladem poszli również biskupi innych polskich diecezji. W 1995 r. św. Jan Paweł II wprowadził je dla wszystkich diecezji w Polsce i dlatego też teraz możemy wspólnie świętować nieskończoność Bożego Miłosierdzia. Również my – wspólnota Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej – włączamy się w to radosne i pełne nadziei świętowanie.