Skip to main content

W sobotę 2 kwietnia obchodzimy już 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – naszego wielkiego rodaka i ukochanego papieża. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Na Placu św. Piotra zebrały się wtedy tłumy ludzi, którzy chcieli towarzyszyć papieżowi podczas jego ostatnich ziemskich chwil. Zmarł w wieku 84 lat, a jego pontyfikat trwał 26 lat. Wołania, które były wznoszone podczas pogrzebu papieża – „Santo Subito” zostały spełnione i już 27 kwietnia 2014 r. został wyniesiony na ołtarze przez Papieża Franciszka i ku wielkiej radości wiernych.

Rocznica śmierci św. Jana Pawła II

 

Liturgiczne wspomnienie Papieża obchodzimy 22 października w dniu inauguracji jego pontyfikatu, jednakże 2 kwietnia na zawsze pozostanie dniem ważnym dla Polaków i tych, które zapisały się na kartach naszej historii. Jego pontyfikat naznaczony był słowami wypowiedzianymi na początku jego wielkiej misji prowadzenia Kościoła: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. To właśnie te słowa pozostawił także nam – zarówno młodszym, jak i starszym, byśmy nie zajmowali się strachem a przezwyciężali go mocą Chrystusa.

Św. Jan Paweł II był również jednym z największych przywódców XX wieku i miał istotne zasługi w niesieniu pokoju na całym świecie i przeciwdziałaniu konfliktom. To również jemu zawdzięczamy życie w wolnej Polsce, a jego pontyfikat był impulsem do przeciwstawienia się komunistycznemu reżimowi i walce o prawdziwie wolną i chrześcijańską Polskę. To „syn polskiej ziemi” nigdy nie zapominał o swojej ojczyźnie – zarówno tej małej i dużej, miejscach, w których dorastał i z których z taką wielką radością i sentymentem wracał.

Również Kraków zajmuje zaszczytne miejsce na mapie pontyfikatu św. Jana Pawła II. To tutaj rozpoczął studia na kierunku filologii polskiej i tutaj poczuł kapłańskie powołanie, przygotowując się na tajnych zajęciach w seminarium. To tutaj służył ludziom i budował wyjątkowe relacje i inicjatywy, zostawiając swój wielki wkład w to miasto i nieodłącznie wiążąc z Krakowem swoje życie. Jego pontyfikat był 3. co do długości i dla nas już na zawsze pozostanie niezapomniany.

Św. Jan Paweł II jest również wyjątkowo związany z Pieszą Pielgrzymką Krakowską.