Skip to main content

Witamy Was w grudniu i naszej nowej serii! Zapraszamy, abyście wyruszyli na szlak ze świętymi – tymi, którzy szczególnie patronują pielgrzymom. Od dzisiaj będziemy prezentować Wam świętych patronów, do których my – pielgrzymi – zawsze możemy się zwrócić! Jednym z nich jest św. Mikołaj, a data, w której chcemy przybliżyć Wam życie tego świętego, nie jest przypadkowa. Bowiem 6 grudnia – w Polsce obchodzony jako Mikołajki – to wspomnienie św. Mikołaja! Co o nim wiemy? Zapraszamy na szlak ze św. Mikołajem!

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj – czyli co o nim wiemy?

Mikołaj urodził się w Patras, czyli miejscowości położonej w Grecji, ok. 270 r. Nie miał rodzeństwa, a jego rodzice długo prosili Boga o potomstwo. Wyróżniał się zarówno pobożnością, jak i wrażliwością na drugiego człowieka. Gdy zmarli jego rodzice, majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Do legend przeszła historia, według której św. Mikołaj miał umożliwić zamążpójście trzem córkom ubogiego szlachcica, dzięki podrzuceniu skrycie pieniędzy.

Wybrano go na biskupa Miry (obecnie miasto to nazywa się Demre i leży w południowej Turcji). Wierni cenili go nie tylko za gorliwość duszpasterską, ale przede wszystkim za otwartość na każdego człowieka i jego potrzeby – tak duchowe, jak i materialne. Zawsze miał na względzie dobro drugiego człowieka, toteż nic dziwnego, że kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców za drobne wykroczenie na karę śmierci, św. Mikołaj osobiście się za nimi wstawił. Ratował nie tylko od surowych wyroków, ale i od strasznych kataklizmów. Doświadczyć tego mogli m.in. rybacy, którzy płynęli podczas gwałtownej burzy. Gdy jego rodzinne strony nawiedziła okrutna choroba, nie powstrzymał się przed bezpośrednim udzielaniem pomocy potrzebującym.

Według zapisów św. Grzegorza I Wielkiego podczas prześladowań rozpoczętych przez cesarzy Dioklecjana i Maksymiana św. Mikołaj również został uwięziony. Uwolniono go dopiero dzięki edyktowi mediolańskiemu w 313 r. Św. Mikołaj uczestniczył także w I soborze powszechnym, który odbył się w Nicei.

 

Sławny święty

Życie ziemskie św. Mikołaja zakończyło się 6 grudnia pomiędzy rokiem 345 a 352. Jego ciało pochowano w Mirze i przetrwało tam aż do roku 1087. Następnie przewieziono je do włoskiego miasta Bari, a w 1089 r. ukończono budowę bazyliki ku jego czci, gdzie spoczęło także jego ciało.

Jednak to nie jedyna bazylika, jaka powstała po śmierci św. Mikołaja. Jedną z nich wzniósł cesarz Justynian w Konstantynopolu, natomiast cesarz Bazyli Macedończyk wzniósł ku czci św. Mikołaja kaplicę w swoim pałacu. Także Rzym – już w IX w. – mógł cieszyć się świątyniami ku czci tego wyjątkowego świętego, a papież Mikołaj I ufundował na Lateranie kaplicę, która nosiła imię jego świętego patrona. Do Miry, czyli miejsca pierwotnego pochówku św. Mikołaja, udawały się liczne pielgrzymki.

„Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci” – to słowa jednego ze średniowiecznych pisarzy, które doskonale oddają fakt „sławy” św. Mikołaja.

Św. Mikołaj to bohater wielu dzieł literackich i artystycznych. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja – pochodzący z VI w. – można oglądać w jednym z kościołów na terenie Bejrutu. Także w Polsce kult św. Mikołaja nie gaśnie. Wiele kościołów nosi imię tego patrona, a do najokazalszych należą świątynie w Gdańsku i Elblągu.

 

Tradycje obdarowywania 

A skąd zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu św. Mikołaja? Prawdopodobnie jego tradycji możemy szukać już w XIII w., kiedy to w szkołach pod patronatem biskupa Miry rozdawano stypendia i zapomogi. Także dzisiaj ten dzień niezmiennie kojarzy się z rozdawaniem dzieciom prezentów.

Komu patronuje św. Mikołaj? Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlinowi, Mirze, Moskwie, Nowogrodowi; bednarzom, cukiernikom, dzieciom, flisakom, jeńcom, kupcom, marynarzom, młynarzom, notariuszom, pannom, piekarzom, piwowarom, podróżnym, rybakom, sędziom, studentom, więźniom, żeglarzom, a przed wszystkim pielgrzymom. Dlatego też nieprzypadkowo stał się pierwszym bohaterem naszego cyklu #naszklauześwietymi!

Już dzisiaj zachęcamy Was do modlitwy za wstawiennictwem tego patrona i zapraszamy na kolejny odcinek naszej serii! Nie zapomnijcie dzisiaj – na wzór św. Mikołaja – podarować chociażby ciepłego uśmiechu swoim bliskim!

 

Źródło: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-06.php3