Skip to main content

Dzisiaj przedstawiamy Wam jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymek w Hiszpanii, czyli Santiago De Compostela! Znajduje się ono około 3000 km od naszej Archidiecezji.

 

  • Według legendy apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną, a w roku 44 zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie. Jego ciało zostało wkrótce przeniesione do Galicji (Hiszpania). W dobie prześladowań chrześcijan zamieszkujących ten teren, w III wieku grób wraz ze szczątkami Św. Jakuba został porzucony.

 

  • W 813 szczątki apostoła zostały odnalezione dzięki eremicie Pelayo, który podczas swoich poszukiwań w nocy widział deszcz gwiazd spadających na pobliskie wzgórze. Podzielił się swoją wizją z miejscowym biskupem, który odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika. Wybudowano w tym miejscu kościół, a nazwa Compostela pochodzi z łacińskiego campus stellae – co oznacza pole gwiazd, co przypomina o tym wydarzeniu.

 

  • Wewnątrz wisi „Botafumeiro” – wielki trybularz okadzający całe wnętrze kościoła podczas najważniejszych nabożeństw. Galicyjska nazwa Botafumeiro oznacza „wydzielający dym”, tzn. kadzielnicę. Zgodnie z tradycją zapach kadzidła wydalany z Botafumeiro miał także właściwości lecznicze – w celach profilaktycznych pielgrzymi wdychali dym z nadzieją zapobieżenia różnym chorobom. Przede wszystkim jednak kadzielnica pełni funkcję liturgiczną, a jej wielkość umożliwia okadzenie całego wnętrza katedry i włączenie do Eucharystii tłumów pielgrzymów zgromadzonych w jej wnętrzu.

 

  • „Botafumeiro” ma długą historię. Pierwsze nowożytne wzmianki o niej pochodzą z 1300, ale są tez wspominające o niej w XI wieku. Zachowany do dnia dzisiejszego mechanizm do rozkołysania trybularza pochodzi z 1604. Obecną, monumentalną kadzielnicę wykonał złotnik José Losada w 1851. Dzieło wykonane zostało z mosiądzu i brązu, zaś jego powierzchnia jest posrebrzana. Kadzielnica waży 80 kg i ma 1,60 m wysokości. Ozdobiona jest bogatą dekoracją ornamentalną.

 

  • To w tej bazylice zapoczątkowano używanie kadzidła (mirry, którą nacierało się ciała zmarłych, by nie rozchodził się przykry zapach) podczas mszy, by zneutralizować zapach pielgrzymów. Z czasem kadzidło stało się ważnym symbolem powszechnie związanym z liturgią.

 

  • Katedra w Santiago de Compostela jest jednym z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii i najważniejszych świątyń w średniowieczu. Bogata w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskiej rzeźby, takie jak „Puerta de las Platerias” (Brama Złotników), czy „Pórtico da Gloria” (Portal Chwały).