Skip to main content

W serii #PielgrzymNaŚwiecie będziemy prezentować Wam najpopularniejsze miejsca i trasy pielgrzymkowe Na początek Droga św. Jakuba. Obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy jest najsłynniejszym szlakiem pielgrzymim Europy!

 

  • Po hiszpańsku trasę nazywamy Camino de Santiago. Nie ma jednej, określonej trasy. Najbardziej na wschód przechodzi przez Tallinn (Estonia), Kijów (Ukraina), Stambuł (Turcja); na północ przez Edynburg (Szkocja), Hamar (Norwegia); na południe – Lagos (Portugalia), Sewillę (Hiszpania), Rzym (Włochy).

 

  • Trasę można pokonać w całości jednorazowo (pieszo z Polski zajmuje to około 4 miesięcy, a rowerem około 30 dni) lub wybrać krótszy, dowolny odcinek szlaku. Szlak pokonujemy samodzielnie lub w niewielkich grupach. Możemy na nim spotkać zarówno osoby głęboko wierzące, poszukujące, jak i turystów pokonujących szlak, by poznać zabytki i kulturę.

 

  • Według legendy ciało św. Jakuba Większego Apostoła przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Trasą przez wieki szło wiele postaci historycznych Europy, m.in. Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola, Jan Dantyszek czy papież Jan XXIII.

 

  • Niektórzy nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej, czyli trzy dni drogi od Santiago, na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra (łac. finis terrae – „koniec ziemi”). W starożytności i średniowieczu uważano Fisterrę za prawdziwy koniec świata, poza którym ciągnie się już tylko straszne, nieprzebyte morze. Tradycyjnie, po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe.

 

  • Stąd właśnie pochodzi symbol Drogi św. Jakuba – muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle jako dowód przebytej drogi. Dziś można je kupić na całej trasie, a najwięcej oczywiście w samym Santiago.

..a na koniec bonusowa ciekawostka!

  • Renesans trasy wydarzył się po wizycie w Santiago papieża Jana Pawła II w 1982 roku.  Po tym wydarzeniu, Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 roku i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku.