Skip to main content

Wczoraj uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej wzięli udział we Mszy św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich i spotkaniu opłatkowym z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim. Uhonorował on organizatorów PPK medalami św. Jana Pawła II.

– Kiedy się patrzy na to wielkie zjawisko jakim są pielgrzymki w Polsce, można powiedzieć, że jest to wielki masowy ruch, sięgający setek tysięcy osób, które wyznają swą wiarę; (…) to jest ogromna rzesza ludzi, która mówi o tym, kim jest człowiek jako istota religijna, pielgrzym, homo viator, zdążający do Niebieskiego Jeruzalem. W sposób symboliczny nasza pielgrzymka życiowa ujawnia się jako pielgrzymka na Jasną Górę. To wielka, wspaniała odpowiedź dawana temu światu. (…) Jesteście świadkami, jesteście wyznawcami prawdy o człowieku, który dostrzegł swoją wielkość i uznał swą godność idąc na spotkanie z Chrystusem i Matką Najświętszą. Stąd moje wielkie słowa uznania i wdzięczności za wysiłek pielgrzymowania, także dla tych osób i instytucji, które wspierają organizację pielgrzymki – powiedział abp Marek Jędraszewski do zebranych w Sali Królewskiej na spotkaniu opłatkowym Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Złotym medalem św. Jana Pawła II został uhonorowany pierwszy przewodnik pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę w latach 1981 – 1984, ks. Józef Jachimczak CM. Srebrne medale św. Jana Pawła II otrzymali:

Marcin Łopatka – uczestnik wszystkich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Od lat pracuje jako twórca bazy pielgrzymki, wykorzystując zdolności informatyczne. Prowadzi zapisy, zajmuje się finansami oraz redagowaniem pism, kierowanych do instytucji. Podczas pielgrzymek podejmuje różne posługi: kierował ruchem, był kwatermistrzem, porządkowym.

Paweł Książek – po raz szósty wziął udział w pielgrzymce, jest fundatorem napojów na trasie. Gromadzi je w swoim domu, przywozi na miejsce i rozdziela. Udostępnia także swój samochód do przewozu pielgrzymów.

Artur Prusak – związany z pielgrzymką od jej początków. Posługuje w III wspólnocie, pozyskuje sponsorów, w czasie pielgrzymki jest kierowcą.

Krzysztof Jachimczak – zaangażowany w organizację pielgrzymki od jej początków. Obecnie wraz z rodziną posługuje jako główny porządkowy.

Magdalena Lisak-Wilk – lekarz i Jarosław Bętkowski – ratownik medyczny, od ponad 20 lat zaangażowani w zabezpieczenie medyczne pielgrzymki, byli współtwórcami Stowarzyszenia św. Łazarza „Lazarus”, obecnie aktywnie w nim działają.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia tutaj.