Skip to main content

W środę 9 stycznia 2019 roku wspólnota Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej – organizatorzy, przedstawiciele ośmiu wspólnot oraz darczyńcy Pielgrzymki – spotkała się na tradycyjnym Opłatku z Metropolitą abp. Markiem Jędraszewskim i bp. Janem Szkodoniem w Sali Okna Papieskiego przy Franciszkańskiej 3.

 

Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się mszą świętą w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, celebrowaną przez bp. Jana Szkodonia i koncelebrowaną przez księży Przewodników Pielgrzymki Krakowskiej. – Pielgrzymka to otrzymywanie i dzielenie się – biskup Jan nawiązał w czasie homilii do symboliki białego opłatka, który od pierwszych wieków symbolizował miłość wzajemną i dzielenie się z innymi wiarą.

 

Dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie corocznej pielgrzymki na Jasną Górę, posłużył się sugestywnym obrazem z Ewangelii św. Marka z dnia (Mk 6, 45-52) – Jezus wyprawił apostołów, by przez noc przeprawili się przez jezioro. W tym czasie on sam się modlił. Potem krocząc po jeziorze, w ciemności i mimo wiatru przeciwnego, zapewnił apostołów: „Odwagi! To ja jestem, nie bójcie się”. To, co niemożliwe, staje się możliwe dzięki zaufaniu i łasce. (…) Wielu ludzi mówi po pielgrzymce, że obawiało się, że już nie starczy im sił. W takich momentach pamiętajcie słowa Jezusa: „TO JA JESTEM”. Kończąc słowo do zgromadzonych uczestników Pielgrzymki, Biskup przywołał myśl Papieża Benedykta XVI, której wypełnieniem jest idea pielgrzymowania z wiarą: poznać oznacza uwierzyć, a uwierzyć w Boga to poznać lepiej siebie i innych ludzi.

 

 

Tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem Abp. Marka Jędraszewskiego rozpoczęły ciepłe życzenia od organizatorów i pielgrzymów. – Chciałabym wszystkim nam życzyć, abyśmy mimo przeżywanych trudności, doszli kiedyś w to samo miejsce – do Nieba – i żebyśmy tam sobie przybili „piątkę”, podobnie jak to robimy na Pielgrzymce Krakowskiej, witając z radością kolejną grupę pielgrzymów, którym się udało – życzyła uczestnikom i Arcybiskupowi Joasia z Mszany.

Niespodzianką dla Organizatorów i Gospodarzy opłatka były prezenty przygotowane przez młodych pielgrzymów z Mszany i ich przewodnika duchowego, ks. Tomasza. – Na początku połączyły nas Światowe Dni Młodzieży – wspominają Asia, Tomek, Ania i Karol. Potem była Pielgrzymka. A teraz wpadliśmy na pomysł obdarowania abp. Marka, biskupa Jana i głównych organizatorów obrazami malowanymi na szkle z galerii góralskiej sztuki ludowej. Są to dwa tryptyki z Matką Boską Nieustającej Pomocy i Św. Michałem Archaniołem – patronami naszej parafii oraz obrazy z Matką Boską i św. Antonim.

 

 

Na chwilę przed wspólnotowym opłatkiem ksiądz arcybiskup podzielił się z pielgrzymami swoją refleksją na temat podobieństwa historii Trzech Króli i idei pielgrzymowania. – Królowie „przybyli do miejsca, gdzie przebywał Pan Jezus, jego Matka i św. Józef” – a więc oni także pielgrzymowali do Matki, i pewnie nie spodziewali się, że nowo narodzonym Królem jest małe dzieciątko. Jednak przyjęli to wszystko z głęboką wiarą i czcią. Wy wędrujecie do Matki Bożej już z całą świadomością tego, że ona na Was czeka. I pamiętajmy, że za każdym razem, gdy wędrujemy do Matki, ona wskaże nam swojego Boskiego Syna (…) światłość świata.

 

 

Ksiądz Arcybiskup wyraził swoją wdzięczność za trud przygotowań ks. Janowi Przybockiemu, panu Andrzejowi Bacowi – wieloletnim organizatorom PPK, wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie służą pielgrzymom, tym, którzy wspierają ich modlitwą oraz darczyńcom, licznie zgromadzonym na spotkaniu w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

 

 

Oprac. Małgorzata Gadomska

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji ze spotkania na flickrze diecezja.pl